Loading...

Otthoni energiahatékonysági tippek

Most még kritikusabb, mint valaha: mindannyiunknak radikálisan csökkentenünk kell az energiafogyasztásunkat. Két okból: az energiaárak emelkedését magyarként megtapasztalni nap mint nap gyomorszorongató. A magasztosabb ok pedig a Földünk. Tegnap kellett volna tenni, de visszaforgatni nem tudjuk az idő kerekét, azonban a változást megállítani -de minimum redukálni- tudjuk. Lépni kell.

Következésképpen összeszedtük az elektromos áram fogyasztásának csökkentését előidéző sok nagyon könnyedén megvalósítható mindennapi cselekvéseket és néhány picit nehezebben, de abszolút kivitelezhető fejlesztéseket.

Könnyedén foganatosítható mindennapi magatartás változtatások:

1. Az elektromos készülékeket húzzuk ki, amikor nem használjuk őket. A töltőket is. A standby üzemmód is fogyaszt áramot, nem is keveset.

2. Nem tudjuk elégszer hangsúlyozni, de cseréljük ki végre az izzóinkat energiatakarékosra, lehetőleg LED-es megoldásra. (De az izzókra még kitérünk egy külön bejegyzésben.)

3. Lehet, hogy fura megemlíteni, de minden készüléket arra használjuk, amire elsősorban való. Tehát például a mikrohullámú sütőben ne használjuk a grill vagy a „defrost” üzemmódokat. Amit ki szeretnénk olvasztani, tegyük be egy nappal korábban a normál hűtőszekrénybe, fél nappal korábban pedig a konyhapultra.

4. A hűtőben csak ha azok a dolgok legyenek, amiket be is kell tenni oda: tehát amit a boltból nem a hűtőből vettünk ki, hanem a polcról, akkor a kibontásukig nálunk is a polcra tegyük, például konzerv, vagy növényi tej, stb.

5. A hűtőbe sose tegyünk még meleg vagy langyos ételt. Hatalmas energia lehűteni. Hűtsük le a konyhapulton vagy kint (ha van lehetőségünk rá), és hidegen tartsuk meg az állagát.

6. A hűtőszekrény ideális beállított hőmérséklete +7 fok, a fagyasztót pedig -18 fokra állítsuk be.

7. Ha a hűtő tömítése nem jó, elvész az energia nagy része, így azt időnként ellenőrizzük, és ha már elhasználódott, nem megfelelő, cseréljük ki a tömítést.

8. A hűtőnk mérete olyan legyen, ami pont megfelel. Ha túlontúl nagy, így félig üres a gép, nagyon sok felesleges energiát használunk.

9. A sütő elég sok áramot fogyaszt. Nagyon energiahatékony megoldás, ha vagyunk olyan jó projekt menedzserek, így össze tudjuk szervezni, hogy egyszerre készítsünk többféle ételt. Tehát ha már meleg a sütőnk, tudunk még készíteni egy süteményt is, vagy meg tudunk melegíteni valamit. Sőt, használhatjuk a sütőt két szinten is. Tehát kétféle étel is elfér benne, ha hasonló a mód és a fokozat.

10. Ez a főzőlapra is érvényes. Az újramelegítés mindig több energia, de ha már meleg, használjuk még. Továbbá picit újramelegíteni valamit akár már kikapcsolt állapotában is megtehetjük, amikor már egyáltalán nem fogyaszt áramot.

11. Ide kapcsolódik még az, hogy megfelelő edényeket használjunk méretben és technológiában. Például indukciós edényeket is fel lehet melegíteni normál főzőlapon, de igazából akkor tudja csak betölteni az igazi szerepét, ha indukciós lapon használjuk. Továbbá mindig használjunk fedőt: hatalmas energia-és időspórolás.

12. Ha van mosogatógépünk (amit egyébként jól teszünk, hiszen alapvetően energiahatékony mosogatásforma) mindig tegyük tele, így nem csak elektromos áramot, de rengeteg vizet is megtakarítunk.

13. A mosógépet is mindig tegyük tele ruhával. Felejtsük el a berögződést, hogy mindent 40 vagy 60 fokon (netalán még melegebb vízzel) mosunk ki. Ha korszerű gépünk van, akkor pláne él az, hogy akár a hideg vizes vagy 20 fokos vízzel való mosás is elegendő lehet. A ruháink is hálásak lesznek, ők maximum 20 vagy 30 fokon „érzik jól magukat”. De az ágyneműnek vagy a törölközőnek is elegendő lehet a 40 vagy maximum a 60 fok.

14. Szárítógépet mi egyáltalán nem használunk:-). Nem is javasoljuk a használatát. Sem a ruháinknak, sem a környezetünknek nincs rá szüksége.

15. Hűtőből és klímából kifejezetten mindig azt a méretet vegyük meg, ami pont jó méretú és kapacitású. Ha a légkondi túl kicsi, vagy csak hatalmas energiával tudja behűteni a helyiséget, vagy egyáltalán nem, ha pedig túl nagy, rengeteg energiát pazarolunk feleslegesen.

16. Nyári időszakban a klímát mindig csak maximum 10 fokkal kevesebbel üzemeltessük, mint a kinti hőmérséklet. Tehát ha kint 33 fok hőség van, akkor se állítsuk a klímát 23 fok alá se a lakásban, se az autónkban. De mindig gondoljunk a hölgyekre is:-), ők a 25 fokot favorizálják. Talán ez a nyári benti ideális és takarékos hőmérséklet. Egyébként szellőztessünk is, éjszaka mi például nem használunk klímát. Friss levegő is kell, valamint enyhe a hőmérséklet. Feleslegesen ne használjuk a légkondícionálót.

Nagyobb lélegzetvétellel megvalósítható fejlesztések:

1. Ha elromlik egy háztartási gépünk, legyünk figyelemmel arra, hogy energiahatékony berendezést vásároljunk. A korszerű gépek szignifikánsan alacsonyabb energiával és vízzel működnek.

2. A rezsiárak ugrásszerű emelkedése egy csapásra népszerűvé tette a napelemet hazánkban is. De enélkül is: napelemet installálni az otthonunkban napjainkban a leghatékonyabb és környezetvédelmileg a leginkább fenntartható energiatermelési technológia. A hőszivattyús fűtés napelemmel kombinálva pedig jelenleg a jövő legkecsegtetőbb fűtési módszere.

3. Tovább szaporodnak az okos otthon megoldások, amiket mi nagyon üdvözlünk, erre a témára emiatt egy külön bejegyzésben térünk ki részleteiben. Szerencsére egyre több okos világítás eszköz, okos konnektor és kapcsoló van a polcokon, hiszen megállíthatatlanul növekszik az igény és a törekvés, hogy teljeskörűen automatizáljuk és energia-optimalizáljuk az otthonunkat.

4. Van egy utolsó elrugaszkodottabb tippünk is: ha kertes házunk van, zölden képezhetünk árnyékot fák ültetésével. A bolygónk hálás lesz, a gyerekeink is védettebben tudnak szaladgálni a kertben miközben mi ejtőzünk a fánk árnyékában, és nem utolsósorban óvjuk a házunkat a túlmelegedés ellen, így ismételten energiát megtakarítunk.

Az első blokkban szereplő fenti javaslatokat mindenféleképpen fogadjuk meg, és meglátjuk: kis lépésekből tevődik össze a megtett nagy távolság.